egocraft.pl

blog ogólnotematyczny

ubezpieczenie telefonu
Zakupy

Czy opłaca się wykpić ubezpieczenie telefonu?

Nowe telefony w niczym nie przypominają dawnych. Mają płaską budowę, duży wyświetlacz, dotykową klawiatura i wbudowane liczne funkcje. Służą nie tylko do rozmów, ale także do robienia zakupów. I niestety często ulegają uszkodzeniu. Wystarczy, że smartfon wypadnie z kieszeni, a ekran natychmiast pęknie. Jeszcze gorzej, gdy sprzęt zostanie zalany. Nie warto wówczas go naprawiać. Lepiej skorzystać z usługi, jaką jest ubezpieczenie telefonu.

Koszt ubezpieczenia telefonu

Zacznijmy od kwestii chyba najważniejszej i zadajmy bardzo konkretne pytanie. Co wpływa na cenę rocznego ubezpieczenia, które jest automatycznie proponowane w trakcie kupna urządzenia albo podpisywania umowy z operatorem? Okazuje się, że są to trzy elementy. Jakie dokładnie? Sprawdźmy poniżej.

Po pierwsze koszt zależy od wartości samego telefonu. Na przykład w przypadku sprzętu do 1000 zł, będzie on wynosił od 150 do 200 zł. Im urządzenie droższe, tym dodatkowa opłata oczywiście wzrośnie, nawet do około 500 zł. Na szczęście istnieje możliwość rozłożenia jej na raty.

Po drugie nie bez znaczenia jest sam zakres ochrony (poza wspomnianemu pęknięciu czy zalaniu, w grę wchodzi również kradzież, co wiążę się z niebezpieczeństwem dostępu osób nieupoważnionych do konta w banku). Cena ubezpieczenia zależy jeszcze od jego okresu (czasu), który najczęściej wynosi od roku do dwóch lat (lepszy wybór, dający oszczędność).

Zakres ubezpieczenia – różne warianty

Jeśli chodzi o zakresy, to wszystkie oferty dzielą się na: podstawowe, średnie i najwyższe. W podstawowym (najtańszym) wariancie klient będzie mieć ubezpieczony telefon od rabunku, zniszczenia itd. Zawarty jest tutaj także transport sprzętu do serwisu w całym kraju.

Drugi wariant zapewnia podobną, pełną ochronę. Ale poza nią dotyczy także innego elementu, mowa na przykład o nieuważnym zalaniu telefonu. Natomiast zakres najwyższy i jednocześnie najdroższy obejmuje dodatkowo, często zdarzającą się, kradzież kieszonkową.

Podsumowanie

Ubezpieczenie telefonu jest głównie skierowane do użytkowników bardzo drogich sprzętów znanych marek. Wtedy jak najbardziej się opłaca. Natomiast w przypadku dużo starszych, tańszych modeli nie warto jednak z takiej usługi skorzystać.

Uwaga! Jeżeli zdecydujemy się ubezpieczyć nasze urządzenie, to warto pamiętać, aby poszukać dobrej oferty. Takiej, która da faktyczną ochronę i odszkodowanie w razie różnych problemów. I na koniec bardzo ważna rada: zawsze musimy dokładnie czytać umowę, aby być pewnym, że nie zawiera żadnych pułapek.