egocraft.pl

blog ogólnotematyczny

półka nad łóżkiem
Dom

Półka nad łóżkiem – ozdoba sypialni

W sypialni najważniejszym meblem jest łóżko i tu nie ma o czym dyskutować. Warto jednak zadbać, by przestrzeń nad łóżkiem była elegancko zagospodarowana i dobrze wykorzystana. Jak wybrać półki nad łóżko, by były gustowne i praktyczne?

Jak wybrać idealną półkę?

Półka nad łóżkiem to rozwiązanie, które jest nie tylko eleganckie, ale również praktyczne. Można na niej przechowywać nie tylko ozdobne bibeloty, ale również książki, które aktualnie czytamy czy ulubione płyty CD.

Klasycznym rozwiązaniem jest umieszczenie jednej półki nad łóżkiem, która ma długość łóżka. Nie jest to jednak jedyny sposób zagospodarowania wolnej ściany. Chcąc uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny, warto pomyśleć nad możliwościami, które nie są oczywiste.

Półka nad łóżkiem może przybierać różne kształty i formy. Bardzo ciekawie będą wyglądały półki o heksagonalnym kształcie. Warto powiesić kilka półek, które będą wyglądały jak duży plaster miodu. Kwiaty ustawione na półkach rozweselą sypialnię. Wolne miejsca można również zapełnić rodzinnymi zdjęciami, na których uwiecznione są najwspanialsze momenty naszego życia.

Półki nad łóżko mogą mieć również różną długość. Powieszone nieregularnie sprawią, że ściana będzie wyglądała interesująco i niebanalnie. Książki, grafiki w prostych ramach czy czarno-białe zdjęcia uatrakcyjnia ścianę.

Drewno, metal czy szkło?

Wybierając półki do sypialni, warto dokładnie przemyśleć, z jakiego powinny być materiału.

Drewniane półki będą idealnie pasowały do sypialni w stylu skandynawskim. Warto półkę pobielić, by wpisywała się w skandynawski design. Do sypialni industrialnej można wybrać półkę, która będzie miała metalowe wsporniki. Świetnie również sprawdzą się metalowe kosze zawieszone na ścianie.

Półka ze szkła będzie pasowała do nowoczesnego wnętrza. Podświetlając ją taśmami LED, można uzyskać bardzo interesujące efekty. Na takiej półce można postawić delikatne szklane bibeloty, fotografie itp.

Praktyczne rozwiązania

Wieszając półkę nad łóżkiem, warto zadbać, by była dobrze oświetlona, dzięki temu nie tylko będzie atrakcyjna wizualnie, ale również praktyczna.

Montując oświetlenie w półce, warto zadbać, by było idealne do wieczornego czytania. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będą konieczne lampki nocne.

Wieszając półkę, koniecznie trzeba ustalić jej wysokość. Półka powinna wisieć na takiej wysokości, byśmy mogli swobodnie siedzieć w łóżku, nie bojąc się, że zahaczymy o nią głową.

Półka nad łóżko powinna tworzyć całość z szafkami, które ustawimy koło łóżka. Ta sama kolorystyka oraz materiał, z którego będą wykonane meble, pozwoli na stworzenie spójnego wnętrza, które będzie eleganckie i gustowne.