egocraft.pl

blog ogólnotematyczny

Zakupy

Jaki jest koszt sprowadzenia auta z USA?

Cena samochodu importowanego ze Stanów Zjednoczonych potrafi być mniejsza nawet o 40% od tych, które zostały zakupione na terenie krajów znajdujących się w Unii Europejskiej. Nawet pomimo tego, że sam fakt sprowadzenia auta zza oceanu jest obwarowany nadprogramowymi kosztami, to w ostatecznym rozliczeniu auto z USA, jest ciągle atrakcyjniejszym rozwiązaniem.

Opłaty za importowane auto

<a href=”https://carforfriend.pl/import-z-usa/”>Import samochodu z USA</a> jest związany z dodatkowymi kosztami. Obejmują one między innymi cło, podatek VAT, akcyzę oraz kaucję. Przed decyzją o zakupie auta zza granicy, warto wcześniej mieć świadomość orientacyjnej kwoty, jaką należy opłacić, aby móc w pełni korzystać z samochodu.

W przypadku, gdy nie mamy własnej licencji uprawniającej do licytacji na portalu aukcyjnym, firma pośrednicząca zakup będzie wymagała wpłaty kaucji. Jest ona swoistym zabezpieczeniem przed wycofaniem się z transakcji i wynosi 10% wartości od wylicytowanej kwoty. Ostatecznie nie jest to koszt zakupy auta, jednak należy wziąć pod uwagę tę okoliczność.

Koszt auta

W koszty importu samochodu z USA należy wrzucić przede wszystkim jego cenę. W zależności od ilości licytujących, mamy możliwość nabycia auta po naprawdę atrakcyjnej cenie.

Koszty aukcyjne

Licytując samochód z Ameryki, musimy wziąć pod uwagę koszty aukcyjne. Ich ostateczną wysokość kształtuje wartość auta oraz licencji. Profesjonalne firmy zajmujące się importem aut z USA najczęściej posiadają najwyższe licencje. Wskazane jest przed wyborem odpowiedniego specjalisty, zapoznanie się z tym kosztem. Można przyjąć, że średnio kwota ta oscyluje w wysokości od 500 do 900 dolarów.

Transport

Kolejnym kosztem będzie transport auta z placu aukcyjnego do portu przeładunkowego. Oferują go wyspecjalizowane firmy, a jego odpłatność uzależniona jest od przebytej odległości pomiędzy lokalizacją auta a miejscem docelowym. Im większy dystans zostanie pokonany, tym większa będzie zapłata za transport. Średni koszt dostawy auta waha się od 300 do 600 dolarów.

Fracht morski

Kolejnym zagadnieniem jest załadunek pojazdu kontenera i jego dalsza podróż do Europy. Odbywa się ona przy pomocy frachtowca, a jej koszt uzależniony jest od długości przebytej trasy oraz wykupionej opcji transportowej.

Cło i podatek VAT

Każdy pojazd importowany z USA musi przejść odprawę celną, a wraz z nią wiążą się koszty:

– cło i podatek VAT,

– opłata za rozładunek.

Często stosowanym rozwiązaniem jest rozładunek auta w Niemczech, gdzie koszta podatkowe są dużo niższe, i tak podatek VAT wynosi 19% zaś cło 10%.

Pozostałe koszty

Po szczęśliwym dotarciu auta na teren Unii Europejskiej pozostaje opłacenie transportu bezpośrednio do Polski. Ponadto należy zadać o dostosowanie auta do polskiego kodeksu ruchu drogowego. Przed samą rejestracją, czeka nas jeszcze opłata akcyzy, która uzależniona jest od pojemności silnika.