egocraft.pl

blog ogólnotematyczny

praktyczny stół do małej kuchni
Wnętrza

Jak wybrać praktyczny stół do małej kuchni?

Aranżacja małego mieszkania może być wyzwaniem. Jak zaprojektować wnętrza, by były praktyczne i funkcjonalne, ale jednocześnie nie przytłoczone nadmiarem mebli? To pytanie często pojawia się w kontekście małej kuchni, która musi jednocześnie pełnić funkcję jadalni. Często problem stanowi wybór odpowiedniego stołu, przy którym domownicy będą mogli wygodnie spożywać posiłki.

Wiele funkcji w jednym meblu

Praktyczny stół do małej kuchni to taki, przy którym komfortowo można spożyć posiłek. Poszukując mebla idealnego, trzeba wcześniej więc dobrze określić oczekiwania wobec niego. Podstawową kwestią jest dopasowanie wielkości stołu do liczby domowników. Jeśli mieszkanie nie posiada miejsca, w którym można zaplanować jadalnię, warto wziąć pod uwagę również ewentualne spotkania z gośćmi przy kuchennym stole. Nie można zapominać też o ograniczeniu w postaci miejsca, jakim dysponujemy w kuchni. Stół i dodatkowo krzesła, które przy nim staną, nie mogą ograniczać przestrzeni, gdyż mogłoby to negatywnie wpłynąć na komfort użytkowania kuchni, na przykład podczas gotowania.
Warto zwrócić uwagę na modele, które kryją w sobie kilka funkcji. Przede wszystkim dobrym pomysłem do małego pomieszczenia może być stół rozkładany. Na co dzień jego mały rozmiar nie będzie ograniczał przestrzeni, ale w razie potrzeby możliwe będzie korzystanie z niego przez większą liczbę osób. Dodatkowo stół może też pełnić funkcję zapasowych blatów roboczych, co zwłaszcza w małej kuchni może być ogromną zaletą.
Wiele stołów posiada też ciekawą dodatkową funkcję, jaką są ukryte pod blatem szuflady. To rozwiązanie może stanowić dodatkową przestrzeń do przechowywania, której w małej kuchni nigdy nie jest dość.

Materiał ma znaczenie

Wybierając stół do małej kuchni warto zwrócić również uwagę na materiał, z jakiego jest on wykonany. Z uwagi na małą powierzchnię i bliskość strefy gotowania może okazać się, że stół będzie narażony na kontakt z wodą czy wysokimi temperaturami. Dobrym pomysłem będzie więc wybór modelu wykonanego z bardziej odpornych, odpowiednio zabezpieczonych materiałów. Z pewnością piękny stół z surowego drewna, choć stanowiłby wyjątkową ozdobę, może nie być najlepszym rozwiązaniem, gdyż mógłby szybko ulec zniszczeniu, zwłaszcza, że częste wykorzystywanie stołu w małej kuchni jako dodatkowego blatu roboczego zwiększa ryzyko jego uszkodzeniu.
Na rynku istnieje wiele modeli dopasowanych do ograniczonych przestrzeni, dzięki czemu z łatwością można dopasować ładny i funkcjonalny model nawet do małej kuchni.