egocraft.pl

blog ogólnotematyczny

duże lustro na ścianę
Wnętrza

Duże lustro na ścianę – sposób na optyczne powiększenie wnętrza

Urządzenie małego mieszkania czy małego pokoju to trudne zadanie. Trzeba dołożyć wielu starań i energii, aby wnętrze prezentowało się efektownie, a jednocześnie było bardziej przestronne, niż jest w rzeczywistości. Są jednak na to pewne sposoby. Jak optycznie powiększyć pokój?

Umieść w pomieszczeniu lustra

Wybierając duże lustro na ścianę uzyskamy wrażenie większej przestronności. Dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie dwóch luster naprzeciwko siebie, co da jeszcze lepszy efekt. Warto zadbać również o takie kwestie, jak wyposażenie. W małym pomieszczeniu trzeba ograniczyć się w tej kwestii do niezbędnego minimum, im więcej mebli wstawimy, tym mniejszy będzie wydawał się pokój. Zrezygnujmy także z dużej ilości dodatków. Lepiej postawić na dwie lub trzy dekoracje w podobnym wzorze lub kolorze, niż ustawiać mnóstwo bibelotów, które nie tylko pomniejszą przestrzeń, ale sprawią, że w pomieszczeniu będzie panowało wrażenie bałaganu.

Jakie triki jeszcze zastosować?

W małym pomieszczeniu warto stawiać na jasne, stonowane kolory. Dzięki temu również przestrzeń będzie wyglądać na nieco większą, niż w rzeczywistości. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie jasnych, naturalnych materiałów, można ustawić również kwiaty, które sprawią, że we wnętrzu będzie zdecydowanie dużo przytulniej.
Pamiętajmy, aby unikać efektu korytarza, dlatego sprzęt oraz wyposażenie należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Nie bójmy się stawiać na tapety we wnętrzach, które mogą okazać się doskonałą dekoracją, w tym wypadku można zrezygnować z dodatków.
Wśród tapet powiększających pokój warto stawiać na takie w formie iluzji, korytarza, drogi, miasta lub mostu. Ważne jest to, aby tapeta miała głębię. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym będą także ozdoby wiszące na przykład w formie obrazów lub fotografii na ścianach. Można zastosować również reprodukcje znanych dzieł malarskich, co też nie będzie złą propozycją.
Nie bez znaczenia jest także oświetlenie, nie zapominajmy o nim. Dobrze rozmieszczone źródła światła sprawią, że pokój będzie dobrze doświetlony i jaśniejszy. To z kolei bardzo pozytywnie wpłynie na jego odbiór. Źródeł światła musi być kilka to najważniejsza kwestia, dobrze sprawdzą się lampy podłogowe oraz biurkowe, a także kinkiety dekoracyjne, którymi można doświetlić poszczególne ściny.

Jak widać jest dużo możliwości, jeżeli chodzi o optyczne powiększenie wnętrza. Stosując kilka trików można bardzo szybki i prosty sposób sprawić że w pokój będzie wydawał się przestronniejszy.